موتور رزرو آنلاین لاماسو

موتور رزرو آنلاین هتل چیست؟ راهنمای کامل سیستم موتور رزرو هتل

موتور رزرو آنلاین هتل، راهکاری کلیدی برای رزرو مستقیم است که با استفاده از آن می‌توانید استراتژی فروش هتل خود را بهینه کنید و سود خود را به حداکثر میزان ممکن برسانید.

در این مطلب  مزایا، ویژگی‌ها، قیمت و نحوه استفاده از موتورهای رزرو آنلاین برای هتل‌ها را بررسی خواهیم کرد.

موتور رزرو آنلاین هتل چگونه کار می‌کند؟

موتور رزرو آنلاین به وبسایت هتل متصل می‌شود و از این طریق رزروهای آنلاین هتل را پردازش می‌کند. سپس داده‌ها را به سیستم مدیریت هتل یا PMS ارسال می‌کند تا بتوانید به تمامی رزروها دسترسی داشته باشید و آن‌ها را مدیریت کنید.

موتور رزرو آنلاین، راهکاری ایمن، راحت و بدون دردسر برای مسافران است. علاوه‌بر این، موتور رزرو نرخ اتاق‌ها و دردسترس بودن آن‌ها را آنلاین نشان می‌دهد و به مهمانان این امکان را خواهد داد تا تاریخ مدنظرشان را انتخاب نمایند و رزرو خود را نهایی کنند.

یک موتور رزرو را می‌توان با مدیر کانال‌های فروش هتل نیز ادغام کرد. بنابراین همانند یک آژانس مسافرتی آنلاین می‌توانید با آن‌ها کار کنید و فرآیندهای مورد نیاز را مدیریت نمایید.

برای مطالعه بیش‌تر :

مقاله: راهنمای کامل مدیریت کانال‌های فروش در صنعت هتل‌داری

تعریف رزرو آنلاین برای هتل

رزرو آنلاین راهکاری مناسب برای مسافران است که از طریق آن می‌توانند هتل‌های محل اقامت خود را پیدا کنند و سپس اتاق مدنظرشان را رزرو نمایند. مسافران از اینترنت برای بررسی وبسایت‌های مسافرتی، جستجوی هتل‌ها، پروازها، اجاره ماشین، تورهای راهنما، جاذبه‌های گردشگری و موارد دیگر استفاده خواهند کرد.

با استفاده از روش‌های رزرو آنلاین، مسافران اغلب سفر خود را به‌صورت کامل و گاها از طریق یک وبسایت، رزرو و سازماندهی می‌کنند. بنابراین آن‌ها به‌راحتی برنامه سفر خود را برنامه ریزی خواهند کرد.

یک ابزار رزرو آنلاین توسط سازمان‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و با استفاده از آن برنامه سفر کاری خود را مدیریت می‌کنند.

در حال حاضر رزرو آنلاین بهترین روش برای رزرو و پرداخت هزینه برای مسافران است. در کنار آسان کردن فرآیندهای رزرو، هتل‌ها با استفاده از رزرو آنلاین بیشتر در معرض دید مسافران قرار می‌گیرند.

برای مطالعه بیش‌تر :

مقاله: آژانس‌های مسافرتی آنلاین: هر آنچه که هتل باید بدانند!

لزوم استفاده از موتور رزرو اینترنتی هتل

هتل شما فارغ از هر اندازه‌ای که دارد، برای رقابت با سایر کسب‌وکار باید امکان رزرو آنلاین اتاق را در اختیار مهمانان قرار دهد.

از آن‌جایی‌که این روزهای مسافران به دنبال امنیت و راحتی هستند، از یک هتل مدرن انتظار دارند که چنین امکانی را برای آن‌ها فراهم سازد.

دلیل این امر این است که:

 • مسافران بدون صحبت کردن (تماس تلفنی) با هتل می‌توانند بررسی کنند که در هر تاریخ چند اتاق برای رزرو موجود است.
 • ابزارهای رزرو آنلاین هتل، به فرآیند رزرو اتاق سرعت می‌بخشند.
 • مردم اغلب وبسایت اصلی هتل را بررسی می‌کنند تا فرصتی ویژه برای رزرو اتاق را پیدا کنند. در واقع می‌توان گفت که در ازای رزرو مستقیم، مهمانان به دنبال هدیه هستند. این یک معامله است که منجر به صرفه‌جویی در پرداخت هزینه کمیسیون شخص ثالث خواهد شد.
 • در عصر دیجیتال قطعا یک هتل بدون امکان رزرو آنلاین منجر به تعجب مهمانان خواهد شد. در نتیجه مهمانان تصور می‌کنند که شما نظم لازم را ندارید و به یک هتل دیگر مراجعه می‌کنند.
 • خروجی (گزارش) یک موتور رزرو اینترنتی مربوط به رزروهای هتل، همگی متعلق به هتل شما خواهد بود و این بسیار ارزشمند است. زمانی‌که مسافران اتاق خود را به‌صورت مستقیم رزرو می‌کنند، شما مالک داده‌های مربوط به آن‌ها خواهید بود. در نتیجه از طریق آن‌ها می‌توانید تمام تلاش خود را انجام دهید تا یک مسافر را به مشتری وفادار خود تبدیل کنید. این راهکار منجر به رزرو مستقیم و دوباره مسافر خواهد شد.

به زبان ساده، با استفاده از رزرو مستقیم و جلب اعتماد مسافران، می‌توانید سود هر یک از مهمانان را یک یه یک بهبود ببخشید.

مزایای نرم افزار موتور رزرو هتل

کاربرد اصلی نرم افزار موتور رزرو هتل، رزرو مستقیم است اما پتانسیل‌ بیشتری نیز دارد.

در صورتی‌که از موتور رزرو آنلاین به درستی استفاده شود، مزایای زیر را برای هتل شما به همراه خواهد داشت:

 • با یک رزرو ساده می‌توانید نرخ تبدیل خود را افزایش دهید.
 • می‌توانید در وقت خود صرفه جویی کنید.
 • با تجزیه و تحلیل داده‌ها می‌توانید تصمیم‌های بهتری بگیرید.
 • شما می‌توانید نسبت به رقبایی که سیستم رزرو آنلاین ندارند، برتری کسب کنید.
 • کارایی شما را به‌عنوان یک کسب‌وکار بهبود می‌بخشد.
 • اتصال و هم‌گام سازی کامل موتور رزرو با مدیریت کانال‌های رزرو هتل، همه کانال‌های فروش شما به صورت آنی به‌روز خواهند شد.
 • فرآیندهای اداری برای شما و کارکنان ساده‌تر خواهد شد.
 • می‌توانید زمان بیشتری را برای تعامل با مهمانان خود صرف کنید و نظم و کارایی کارکنان را نیز بیشتر حفظ نمایید.
 • موتور رزرو آنلاین به شما این امکان را می‌دهد تا داده‌های ارزشمندی درباره مهمانان جمع آوری کنید. با استفاده از این داده‌ها می‌توانید کمپین‌های بازاریابی متناسب با انگیزه مهمانان، ایجاد نمایید.
 • نرم افزار موتور رزرو هتل منجر به بهبود تجربه مهمان در هتل شما خواهد شد. مهمان به‌راحتی می‌تواند اتاق مدنظر خود را از طریق کامپیوتر، تبلت یا گوشی هوشمند خود رزرو کند. فرم‌های کوتاه، درگاه‌های پرداخت امن و یک فرآیند رزرو ساده همگی تجربه‌ای لذت بخش برای مهمان خواهد بود.

چرا وبسایت شما به موتور رزرو نیاز دارد؟

به هر رابطه موفق کاری یا غیر کاری که تاکنون داشته‌اید، فکر کنید. احتمالا ارتباط و همکاری موثر یکی از مولفه‌های مشترکی است که در بین همه آن‌ها وجود داشته است. همین اصل باید در استراتژی هتل‌داری شما نیز اعمال شود. اگر سیستم‌های شما به‌صورت در لحظه و به‌طور یکپارچه با یکدیگر همگام نمی‌شوند، حتی در بهترین حالت نیز احتمالا کارکرد مطابق میل شما نخواهند داشت.

بنابراین وبسایت و موتور رزرو شما باید حتما بایکدیگر متصل شوند تا درصد خطا به حداقل میزان ممکن برسد.

برای بهینه سازی باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • موتور رزرو آنلاین باید با وبسایت شما هماهنگ شود.
 • وبسایت شما باید گزینه “رزرو کنید” را نمایش دهد.
 • وبسایت و موتور رزرو شما باید با عملکرد شما نیز هماهنگ شود.
 • کیفیت طراحی وبسایت باید بالا باشد.
 • وبسایت شما باید امن و به‌روز شده باشد.

 

مزایای یکپارچه سازی وبسایت و موتور رزرو هتل:

 • مهمانان دیگر مجبور نیستند زمان زیادی را صرف اقدامات تکراری و وارد کردن اطلاعات مشابه کنند.
 • مدیریت نرخ و رزرو آسان‌تر خواهد شد زیرا دیگر لازم نیست پردازش‌های دستی را انجام دهید. در نتیجه خطاهای تصادفی نیز به حداقل میزان ممکن می‌رسد.
 • بهینه سازی موتورهای جستجو با موفقیت انجام خواهد شد زیرا محتوا و عملکرد وبسایت و موتور رزرو شما بهینه می‌شود.
 • وبسایت شما بازدید بیشتری را دریافت خواهد کرد.

بنابراین یکپارچه سازی چیزی است که باید همیشه در خاطر داشته باشید.

ویژگی‌هایی که یک سیستم رزرو هتل باید داشته باشد

مانند هر محصول دیگری که برای هتل خود خریداری می‌کنید، کیفیت و ویژگی‌های یک سیستم رزرو هتل به نسبت قیمت آن متغیر خواهد بود.

اما بدیهی است که در ابتدا باید سیستم رزرو هتل، نیازهای اولیه را پوشش دهد.

در ادامه ویژگی‌های موتور رزرو را بررسی خواهیم کرد:

 • بیشتر از ۲۵ عکس در گالری تصاویر شما باید وجود داشته باشد بعد از این‌که اقدامات زیادی را برای بهبود طراحی داخلی هتل و اتاق‌ها انجام دادید، باید آن را به نمایش بگذارید. این یک واقعیت ثابت شده است که گالری تصاویر هتل رابطه‌ای مستقیم با رزرو مهمانان دارد. بنابراین درصورتی که می‌خواهید مهمانان را برای رزرو کردن ترغیب کنید، باید ابتدا تصاویری باکیفیت و جذاب را به گالری خود اضافه نمایید.
 • بنرهای وبسایت

اولین چیزی که کاربر هنگام ورود به وبسایت مشاهده می‌کند، بنرهای وبسایت است. موتور رزرو شما باید یک بنر جذاب داشته باشد.

 • یکپارچه‌سازی گوگل آنالیتیکس

زمانی‌که بیشتر رزروها از طریق اینترنت انجام می‌شوند، باید دقیقا بدانید که هر یک از مشتریان از کجا آماده‌اند و سپس بازدیدکنندگان از کجا خارج می‌شوند. این داده‌ها تأثیر زیادی بر روی تجزیه و تحلیل موفقیت هتل دارند. بنابراین موتور رزرو شما باید با گوگل آنالیتیکس یکپارچه گردد و به کمک آن بازدید وبسایت را ردیابی کنید.

 • کدهای پروموشن

با استفاده از کدهای پروموشن شما همیشه می‌توانید نسبت به رقبای خود یک گام جلوتر باشید. یک موتور رزرو باید شما را قادر ساز تا پروموشن‌هایی مختص خودتان ایجاد کنید و به مشتریان خود یک کد ارائه دهید تا از تخفیف‌های ویژه هتل بهره‌مند شوند. در دوران تعطیلات، رویدادهایی خاص و مواردی از این قبیل می‌توانید با ارائه پیشنهادهایی ارزشمند اتاق‌های خود را سریع‌تر بفروشید.

 • چند زبانه بودن

صنعت هتل یکی از متنوع‌ترین صنایع جهان است. از آن‌جایی‌که مهمانان از مناطق و کشورهای مختلفی به هتل شما می‌آیند باید این امکان را در اختیار آن‌ها قرار دهید تا زبان مورد نیازشان را انتخاب نمایند.

 • قابلیت پرداخت با ارزهای مختلف

در جایی که چندین زبان وجود داشته باشد، باید چندین ارز مختلف نیز وجود داشته باشد. بنابراین موتور رزرو باید قابلیت تنظیم پرداخت با ارزهای مختلف را داشته باشد.

 • در نظر گرفتن محصولات یا خدمات ویژه

محصولات و خدمات متنوعی را می‌توانید همراه با رزرو اتاق بفروشید. در واقع شما می‌توانید نرخ پایه اتاق هتل را پایین نگه دارید و با فروش محصولات یا خدماتی اضافی، درآمد کسب کنید.

 • اتاق‌های غیر قابل دسترس را مخفی کنید

گاهی اوقات ممکن است تعداد اتاق‌های غیر قابل دردسترس از تعداد اتاق‌های دردسترس بیشتر باشد. این امر ممکن است منجر به دور شدن مهمان از وبسایت هتل شود. بنابراین همواره اتاق‌های موجود را در وبسایت خود نمایش دهید.

 • مراحل رزرو ساده و سریع

فرم کوتاهی برای مهمانان آماده کنید تا در ساده‌ترین و سریع‌ترین حالت ممکن بتوانند اتاق خود را رزرو کنند.

 • سازگاری با گوشی‌های همراه

وبسایت شما باید با استفاده از گوشی‌های همراه نیز کاربرد راحتی داشته باشد و مسافر تنها با چند کلیک بتواند با استفاده از گوشی هوشمند خود هزینه رزرو را بپردازد.

 

۸ دلیلی که نشان می‌دهد شما به سیستم رزرو هتل آنلاین نیاز دارید

 • تحقیقات نشان می‌دهد که مهمانان برای رزرو محل اقامت خود به OTAها و وبسایت‌های هتل مراجعه می‌کنند. با ارائه روشی آسان برای رزرو کردن در وبسایت اصلی هتل، شانس رزرو مستقیم را افزایش می‌دهید.
 • OTAها راهکاری عالی برای معرفی هتل شما به مسافران هستند. اما از طرفی همکاری با آن‌ها می‌تواند درآمد شما را محدود کند. رزرو مستقیم از طریق کانال‌های مختلف منجر به افزایش درآمد شما خواهد شد.
 • با استفاده از موتور رزرو آنلاین، مسافران به صورت ۲۴ ساعته می‌توانند رزرو خود را ثبت کنند. علاوه بر این، رزرو یک اتاق با چند کلیک ساده کاری آسان است و مسافران دیگر نیازی به OTAها نخواهند داشت.
 • یکی از مهم‌ترین مزیت‌های سیستم‌های رزرو آنلاین، امکان پرداخت مستقیم هزینه است. مشتری به راحتی با استفاده از کارت بانکی خود هزینه رزرو اتاق را پرداخت می‌کند و سیستم به‌طور خودکار جزئیات را پردازش می‌کند. در نتیجه در وقت کارکنان هتل و مسافر صرفه‌جویی خواهد شد.
 • از لحظه ورود مشتری به وبسایت، تنها با استفاده از محتوا می‌توانید با آن‌ها تعامل داشته باشید. در نتیجه می‌توانید نقشی اساسی در تجربه مثبت کاربر داشته باشید.
 • یک موتور رزرو آنلاین مشتریان را قادر می‌سازد تا با هر زبانی که راحت هستند، ثبت‌نام کنند و هزینه را با ارزی که در اختیار دارند پرداخت نمایند. این کار راحتی بیشتری را به آن‌ها خواهد داد.
 • با استفاده از موتورهای رزرو تنها با چند کلیک می‌توانید معاملات لحظه آخری و تخفیف‌های اقامت طولانی را ارائه دهید. این نوع پیشنهادات باعث افزایش وفاداری مشتری خواهد شد.

نحوه انتخاب نرم افزار رزرو هتل

هنگام انتخاب نرم افزار رزرو هتل باید ابتدا به نیازهای خود توجه داشته باشید. یک نرم افزار رزرو هتل باید پاسخ‌گوی نیازهای شما باشد.

هنگام انتخاب نرم افزار رزرو هتل باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • ساده بودن فرآیند رزرو
 • بی‌نقص بودن تجربه رزرو
 • قابلیت چند زبانه بودن
 • قابلیت پرداخت با ارزهای مختلف برای مهمانان بین‌المللی
 • سازگاری با تلفن‌های همراه
 • استفاده از گوگل مپ (نقشه‌های گوگل) برای پیدا کردن هتل
 • قابلیت ارسال ایمیل در بازه‌های مختلف
 • قابلیت ارائه پیشنهادهای ویژه
 • اتصال کامل با PMSها و CRSها جهت به‌روزرسانی فوری نرخ‌ها و دردسترس بودن
 • امکان پرداخت آنلاین و آسان
 • اتصال با سایر سایت‌های رزرو از طریق مدیر کانال‌های رزرو هتل
 • اتصال به Google Analytics, Google Adwords جهت تجزیه‌وتحلیل رزروهای مستقیم
 • نرم افزار رزرو آنلاین باید دکمه ” اکنون رزرو کنید” را داشته باشد.
 • داشتن یک فرم کوتاه و ساده برای رزرو
 • استفاده از رمزگذاری برای جلوگیری از رزرو ربات‌ها
 • داشتن روشی آسان برای نگهداری اسناد
 • نمایش نتایج جستجو در یک بازه زمانی مناسب

منبع: سایت‌مایندر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سایر مطالب وبلاگ

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه لاماسو، از جدید ترین مقالات و وبینارهای تخصصی در زمینه هتل‌داری آگاه شوید. 

  خبرنامه لاماسو